The 5-Second Trick For rozwarstwienie siatkówki

Jak szczepionki na COVID-19 wpłynęły na nasze zdrowie? Są wyniki badań przeprowadzonych na 46 milionach osób Budzisz się codziennie w nocy o tej samej porze? Sprawdź, jaki narząd dopomina się o twoją uwagę Na TikToku pokazały, że zakładanie wkładki antykoncepcyjnej boli. Ich nagrania zainicjowały zmiany Marta Lech-Maciejewska wyznała, że ma złośliwy nowotwór: „Guz okazał się wrednym przeciwnikiem” Czym są czerwone plamy na nogach i co może być ich przyczyną?

wiek – po 40. roku życia występuje częściej, jednak do odwarstwienia może dojść w każdej grupie wiekowej,

Czym jest odklejenie siatkówki? Odklejenie siatkówki (a właściwie jej odwarstwienie lub rozwarstwienie) to schorzenie oka, w którego trakcie siatkówka jest rozrywana lub odklejana od znajdującej się pod nią naczyniówki. W konsekwencji może prowadzić do upośledzenia widzenia, a nawet całkowitej utraty wzroku. Na schorzenie to naraża person są osoby cierpiące na krótkowzroczność i chorujący na cukrzycę oraz atopowe zapalenie skóry.

Schorzenie to jest o tyle niebezpieczne, że objawy odwarstwienia siatkówki mogą być praktycznie niezauważalne. Choroba zwykle ma przebieg bezobjawowy i bezbolesny. Często wykrywana jest po wielu latach, ponieważ wcześniejsze objawy są lekceważjust one.

Z pewnością są pewne predyspozycje do rodzinnego występowania. Dlatego osoby, u których krewnych – zwłaszcza pierwszego stopnia, stwierdzono rozwarstwienie, znajdują rozwarstwienie siatkówki się w grupie podwyższonego ryzyka i powinni poddawać regularnym kontrolom okulistycznym.

Jak wielokrotnie wspominano odwarstwienie siatkówki jest stanem wymagającym szybkiej i fachowej pomocy. Im krótszy odstęp czasu między wystąpieniem pierwszych objawów a zgłoszeniem się do lekarza, tym lepsze rokowanie.

Odwarstwienie siatkówki jest poważnym stanem, u podłoża którego leży oddzielenie siatkówki od błony naczyniowej.

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie! Więcej z kategorii Okulistyka

Najczęściej do odłączenia siatkówki prowadzi tzw. tylne odłączenie ciała szklistego – substancji wypełniającej gałkę oczną (tzw. odwarstwienie przedarciowe). W miejscach, gdzie jest ono najsilniej połączone z siatkówką (obwód ognisk degeneracyjnych) ryzyko przedarcia warstwy światłoczułej jest największe.

Powód do niepokoju powinny stanowić błyski pojawiające się przed oczami w ciągu dnia i w nocy. Objawem są także przesuwające się nieustannie w polu widzenia „czarne muszki” oraz zaburzenia widzenia. W takim przypadku trzeba jak najszybciej skontaktować się z okulistą.

zasłona (cień) w polu widzenia – świadczy o tym, że przedarcie siatkówki doprowadziło do jej odwarstwienia;

Następnie dokonuje się zamknięcia otworów za pomocą kriokoagulacji. Płyn podsiatkówkowy wchłania się sam, natomiast jeżeli odwarstwienie trwało długo może wymagać drenażu.

Promieniowanie wytwarzane przez laser lub strumień ciekłego azotu powoduje, że w okolicy rozdarcia tworzy się niewielka blizna, która utrzymuje siatkówkę i zapobiega jej odwarstwieniu.

W przypadku wysiękowego odklejenia się siatkówki oraz odklejenia rogówki oka, schorzenie rozwija się na skutek uszkodzenia naczyń lub komórek nabłonka barwnikowego i gromadzenia się płynu. Spowodowane jest to zmianami zapalnymi, w chorobach wrodzonych lub po operacji.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *